Tarih :12.08.2014
2014'de 4 Temel Branşa 20 bin Kontenjan Eşit Olarak Ayrılmalıdır.

  

2014'de 4 Temel Branşa 20 bin Kontenjan Eşit Olarak Ayrılmalıdır. 4 Temel Branşın Önemi Nedir?

Geçmişten günümüze Orta Okulda okutulan Sosyal Bilgiler,Türkçe,Matematik ve Fen Bilimleri gibi 4 temel branşa gereken önem verilmediği için yavrularımız Lisede okurken,Üniversiteye hazırlıkta,Üniversitede okurken ve Üniversiteyi bitirdikten sonra girilen KPSS'de gereken başarıyı gösteremediler. Çünkü yıllarca bu derslere Eğitimle alakası olmayan 2 yıllık ve 4 yıllık bir çok branş mezunu girdi.  Eğitimin düzelmesi için Türkçe dersine Türkçe Öğretmeni mezunu, Sosyal Bilgiler dersine Sosyal Bilgiler Mezunu,Matematik dersine Matematik ve Fen Bilimleri Dersine Fen Bilimleri Mezunları girmelidir.

Türkçenin önemi

Bir milletin hayat damarlarından biri de dilidir. Dil milletleri millet yapan işin özüdür  esasıdır. Toplumda dil duygusu azalırsa milletin güven duygusu da azalır. Bir millet dinine  diline sahip çıkmazsa başka toplumların yemi ve sömürü alanı olur. Türk dili  yabancı akım ve dillerden arındırılarak  korunarak dünyada çok konuşulan diller arasında yerini almalıdır.

Dilde
 dinde birlik ve uzlaşı; toplumsal barışı  kardeşliği ve güçlülüğü artırır. Dilden ve dinden yoksun kalan toplumlar gelecek vaat edemezler. Dilini unutan toplumlarda yabancı istilası başlar… Sömürgeci güçler  toplumları parçalamak için bir ülkede dinleri ve dilleri kullanarak insanları farklı etnik ayrımcılıkla bölmeye çalışırlar. Dilimize sahip çıkıp büyütemezsek  inkârla çürümeye başlarız. Kendimiz  kimliğimiz olanda karar kılamıyorsak tereddütler yaşıyorsak  çöküşe de başlıyoruz demektir… 
Toplumları yakan
 yok eden kendi kültürlerini inkârdır. Kendi diline hor bakanlar  geleceğe kör bakarlar!

Güzel dilimiz Türkçenin son zamanlarda yoğun bir şekilde saldırılara maruz kalıp yabancılaştırılarak kısırlaştırılması
 günlük yaşantının her alanında bile kısıtlı sayıda kelimelerle konuşulması ve yazılması; insanımızın birçok meselede zihni derinliğe ulaşamamasına ve kendini bulamamasına neden olmaktadır. Bu da beraberinde kültürümüzün gelişiminin önünü tıkamaktadır. Oysa unutmamak lazımdır ki  dil demek millet demektir.

Matematiğin Önemi

Bizde matematiğin yerini anlamak için 5dk matematiği yokmuş gibi düşünelim; örneğin sabah kalktık ve saatimize baktık ama boşuna çünkü matematik yoksa rakamlarda olmaz zaten… Saatteki 12 rakamı ve bir saatin 60dk olması matematiğin sonucudur.

Neyse saate bakamadık şimdi lavabo ya gidip elimizi yüzümüzü yıkayalım ama birde ne görelim? Çeşme yok kahvaltı yapacağız, bakkala gittik, ekmek fiyatını sorduk ama yine cevap yok rakamlar yok ki bakkal nasıl cevap versin.

Daha durun matematik olmadan sabahı çıkartamadık gerisini siz düşünün matematiğin yerini daha iyi anlayacağınızdan eminim. O herkesin sahip olmak istediği günden güne gelişen bilgisayar olmazdı, cep telefonu zaten olmazdı…
(daha çok örnek var ama buraya sığdıramadım).

Matematik bir problem çözme sanatıdır yani elinizdeki bilgileri nasıl kullanacağınızı öğretir ve nasıl sonuca varacağınızı nereden gideceğiniz ne yapmanız gerektiğini öğretir.

En az giderle an çok geliri nasıl kazanacağınızı öğretir (türev büyük buluş)… Eğer matematik sanatı bir insanda gelişmemişse elindeki bilgileri nasıl kullanacağını bilemez.

Örneğin elinizde bir miktar para var bu miktar çok yâda az olabilir ama matematik yani problem çözme sanatınız gelişmişse o parayı en iyi şekilde kullanırsınız ve en iyi sonuca ulaşırsınız.

Matematik bize elimizdeki değerleri nasıl en faydalı şekilde kullanmamız gerektiğini öğretir, zaten problemlerde böyle çözülmez mi?

Tabi insanlar bunların farkına genelde nadir varırlar şimdi söyleyeceklerimin daha önce olup olmadığını bilmiyorum ama biz önce kabul edelim.

Bir matematikçi grup teorisini geliştirsin ve bir kimyacı da bu teoriyi atomlara uygulasın sonuçta da bir doktor bu teoriyi kullanarak kanser hastalarını daha kolay ve daha çabuk olarak iyileştirsin.

Kanser hastası olup hayatta kalma oranı artar. (bu hastalık başka bir hastalık ta olabilir)
Bunlar gerçekten olmuş bile olsa hayatı grup teorisi sayesinde kurtulmuş olan bir insan bile matematiğin hayattaki yeri sorulunca istediğimiz cevabı vermez.

Bunun bana göre sebebi matematiği insanlara yeterince anlatamamaktandır insanlar matematikle tanışırsa zaten cevap hazırdır

Sosyal Bilgilerin Önemi

1. Çevresini, yurdunu ve dünyayı tanır.

2. Yakın çevresinin ekonomik değerlerini ve ulusal kaynakları tanır.

3. Çevresinin ve yurdunun yönetim örgütlerini bilir.

4. Aile, okul ve toplum yaşamının dayandığı temel ilkeleri bilir.

5. Günlük yaşamında haritadan yararlanma yollarını kavrar.

6. Türklerin geniş bir alana dağılmış büyük bir ulus olduğunu kavrar.

7. Çevreyi koruma ve iyileştirme bilinci kazanır.

8. Ulusuna, bayrağına, askerine, ordusuna ve insanlığa sevgi, saygı duygularını geliştirir.

9. Sorumluluk alma, yardımlaşma ve beraber çalışmayı alışkanlık hâline getirir.

10. Ailesine, ulusuna, vatanına, Atatürk devrim ve ilkelerine bağlı, özverili, iyi vatandaş

olarak yetişir.

11. Toplumdaki bireylerle sosyal ilişkiler kurar.

Fen Bilimlerinin/Fen ve Teknolojinin Önemi

Fen yaşadığımız dünyayı anlamak için izlenen sistemli bir yoldur.Fen,gözlem ve deneylere dayanan veri temelli açıklamalarla sınırlıdır.Bu nedenle,deneysel  kanıtlara ve bilimsel teorik bir çatıya dayandırılamayan açıklamalar fenin bir parçası değildir.
        Teknoloji ise insanların istek ve ihtiyaçlarını gidermek için araçlar,yapılar veya sistemlerin geliştirildiği ve değiştirildiği bir süreçtir. 


        Fen ve teknolojinin bir çok ortak yönü vardır.Her ikisinde de benzer beceriler ve zihinsel alışkanlıklar kullanılır.Fen ve teknolojiyi birbirinden ayıran en önemli özellik ,amaçlarının farklı olmasıdır.
        Fenin amacı; doğal dünyayı anlayarak açıklamaya çalışmak,Teknolojinin amacı;insanların istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için doğal dünyada değişiklikler yapmaktır.
         Fen ve Teknolojinin amacı ise;doğal dünyayı anlamak için öğrencilere yol göstermek ve onların Fen ve Teknoloji ile ilgili pozitif tutumlar geliştirmelerine  yardımcı olarak,öğrendiklerini günlük hayatta kullandırmak ve öğrencilerin bundan zevk almasını sağlamaktır.
         Fen ve Teknoloji dersi,günlük hayat ile ilişkinin en kolay kurulabileceği derslerden biridir.Çünkü günlük hayatta kullandığımız bir çok alet,makine,sistem,bir çok olayın sebebi-sonucu fen ve teknoloji dersinin kazanımlarına dayanmaktadır.Fen ve Teknoloji dersinde öğrendiklerimizin,günlük hayattaki yerini  örneklerle açıkladığımızda,hayatımızdaki yerini ve önemini çok daha iyi anlamış olacağız.

Dağa tırmanırken kulaklarımızda neden çınlama olduğunu biliyor muydunuz?
-Açıkhava basıncı yükseklere çıkıldıkça azalır.Basınç farkından dolayı kulakta çınlama olur.


Kar yağarken havanın neden yumuşadığını biliyor muydunuz?
-Gökyüzündeki su buharı  donmak için dışarıya ısı verir.


Buzlu yollara neden tuz atılır?
-Tuz suyun donma noktasını düşürdüğü için


Vantuzlu askılar fayanslara nasıl yapışır?
-Vantuzun içindeki hava çıkarıldığında,açık hava basıncı vantuza büyük bir basınç uyguladığından vantuz düşmez.


Çocuklarda neden sıklıkla orta kulak iltihabı olur?
-Çünkü,yutaktan orta kulağa açılan östaki borusu çocuklarda daha kısadır.


Kaloriferler neden odanın alt kısımlarına yerleştirilir?
-Isınan hava yükseldiğinden evin her yerinin eşit miktarda ısınması için


Nilüfer bitkisinin yaprakları neden büyüktür?
-Suda yaşadığından nemli ortama uyum sağlamıştır,bu nedenle su kaybetmekten korkmaz.


Kutup ayıları neden beyazdır?
-Düşmanlarından korunmak için ortama adapte olduğundan


Kuşlar neden üşümez?
-Kuşlar hav tüyleri dediğimiz minicik tüylere sahiptir.Bu tüyler arasına terleşen durgun hava mükemmel bir yalıtım sağlayarak soğuğu geçirmez.

 


Bunun gibi örnekler ve binlerce sorunun cevabını Fen ve  Teknoloji dersinde bulmaktayız.Bilgiyi öğrendikten sonra  günlük hayatta kullanmak ve karşısına çıktığında bunu fen diliyle açıklamak ,öğrencileri cesaretlendirmekte ve onlarda merak uyandırmaktadır.Bu nedenle fen derslerine farklı bir pencereden bakmak bakış açımızı değiştirecektir.

UYARI!!!

Çocuklarımızın 4 temel dersinin temelinin iyi atılabilmesi için gereken önemin acilen verilmesi gerekmektedir. 

 

Süper KPSS Notlarını alanların yorumları
Yorumlar
''1-notlar dikey değilde yatay sekilde yapılmalı baglantı zor oluyor 2-cok renkli göz yoruyor 3-kısa mesafe cok bilgi sıkıştırılmış daha görsel anlatılmalı 4-80 soru tabi tuttturur herseyi yazmış Ahmet ceylan'' YORUMUNA KATILIYORUM
İPEK
03.01.2018
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Emeğinize sağlık gerçekten çok iyi gönül rahatlığıla herkese tavsiye edebilirim ...teşekkürler 👏🏾👏🏾
Sevgi
29.12.2017
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1-notlar dikey değilde yatay sekilde yapılmalı baglantı zor oluyor 2-cok renkli göz yoruyor 3-kısa mesafe cok bilgi sıkıştırılmış daha görsel anlatılmalı 4-80 soru tabi tuttturur herseyi yazmış
Ahmet ceylan
28.12.2017
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2018 kpss genel kültür notları ve türkçe notlarını sipariş verdım siparişim bugun geldı cok tesekkur ederim cok guzel hazırlanmış Emeği geçen herkesin ellerine sağlık sadece carsaf boy sayfalarını. cok buyuk biraz daha kucultulurse daha ıyı olabilir ve dikey sayfa acma yerine sayfaların yatay olması daha ıyı olur. ALİ
Ali
30.11.2017
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2018 KPSS SETİNİZİN HEPSİNDEN SİPARİŞ VERDİM VE DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM AMA MATEMATİKTEN DE 5-10 SORU YAPTIRACAK BİR ÇARŞAF BOY OLSA FENA OLMAZ GİBİ :) TEŞEKKÜRLER.
SEMA
08.09.2017
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Merhabalar, 2018 yayını ne zaman çıkacak ? bilgi verebilir misiniz ?
Hulusi Altunyurt
15.08.2017
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Merhabalar, 2018 yayını ne zaman çıkar acaba? sipariş vermek istiyorum, teşekkürler
gülce
12.08.2017
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Emegi gecen herkese tesekurler super kesinlikle
Murat
02.08.2017
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2018 önlisans yayını ne zaman çıkacak ?
çağla
30.07.2017
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Arkadaşlar 2018 yayını ne zaman çıkar acaba??Bilgisi olan var mı?
Ekin
19.07.2017
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Sonuçlar 1-10 (of 100)
Sayfa:1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10« Önceki · Sonraki »

 

Etiketler: 2014'de 4 Temel Branşa 20 bin Kontenjan Eşit Olarak Ayrılmalıdır. - 3206